Image

معروف‌ترین کتابفروشی‌های جهان

اگر فرد کتابخوانی باشید، لذت قدم زدن میان قفسه‌های یک کتابفروشی را درک می‌کنید. بین قفسه‌های کتاب، گذر زمان احساس نمی‌شود و بوی کتاب نو می‌تواند شما را از زمان و مکان جدا کند و به سفری به سرزمین‌های دور ببرد.

معروف‌ترین کتابفروشی‌های جهان

معروف-ترین-کتابفروشی-جهان


1-کتابفروشی شکسپیر و شرکا، پاریس

احتمالا تابحال اسم این کتابفروشی فوق‌العاده در شهر پاریس را شنیده‌اید. شکسپیر و شرکای اوریجینال در سال 1919 توسط خانم سیلویا بیچ افتتاح شد. او به همینگوی کتاب قرض می‌داد و زمانی که هیچ‌کس حاضر به چاپ کردن کتاب جویس نبود، اولیس را چاپ کرد و کتابفروشی او محل وقت‌ گزراندن ازرا پوند بود. شکسپیر و شرکا در زمان جنگ جهانی دوم بسته شد اما آقای جورج ویتمن، در سال 1951 شعبه‌ی جدیدی از شکسپیر و شرکا را در کنار رود سن بازگشایی کرد و عاشقان کتاب را خوشحال کرد. این کتابفروشی امروز فعال‌تر از همیشه در حال فعالیت است و با مدیریت دختر جورج ویتمن، سیلویا ویتمن، فرهنگی‌ها را از تمام نقاط جهان در این گوشه از پاریس جمع می‌کند.

2-کتابفروشی سیتی لایتز بوک، سان‌فرانسیسکو

سیتی لایتز در سال 1953 توسط شاعر آمریکایی لارنس فرلینگاتی (و پیتر دی مارتین، که بعدها سهم خود را فروخت) تاسیس شد. این کتابفروشی هم مانند شکسپیر و شرکا، فقط محلی برای گردهم‌آیی نویسندگان نبود، بلکه کتاب‌های آن‌ها را نیز چاپ می‌کرد. کتاب زوزه از آلن گینزبرگ یکی از کتاب‌هایی بود که توسط این کتابفروشی چاپ شد. سیتی لایتز که یکی از مکان‌های موردعلاقه‌ی توریست‌هاست، نقش مهمی در پیشرفت ادبی سن فرانسیسکو داشته و به هنرمندان و نویسندگان زیادی کمک کرده که صدایشان شنیده‌شود.

3- کتابفروشی ال آتنئو گراند اسپلندید، بوئنوس آیرس

شهر بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، رکورددار داشتن بیشترین تعداد کتابفروشی‌ها نسبت به جمعیت شهر است. معروف‌ترین و زیباترین کتابفروشی این شهر، آتنئو گراند اسپلندید است. این بنا اولین بار در سال 1919 به‌عنوان سالن تئاتر افتتاح شد و در آن زمان به‌خاطر اجراهای تانگوی فوق‌العاده‌اش معروف شد. 10 سال بعد، کاربری این بنا به سینما تغییر پیدا کرد و در سال 2000، زمانی که در خطر تخریب قرار داشت، توسط گروپو ایلسا خریداری و بازسازی شد. این بنا بار دیگر به‌عنوان یک کتابفروشی مجلل با گچ‌کاری‌های زیبا روزی سقفش و صحنه‌ی اجرای اوریجینالش بازگشایی شد و از آن زمان یکی از محبوب‌ترین و خاص‌ترین کتابفروشی‌های شهر بوده و سالانه حدود 1 میلیون بازدیدکننده را به سمت خود می‌کشاند.

4-کتابفروشی آکوا آلتا، ونیز

شهر ونیز، سالانه در معرض سیل‌هایی قرار می‌گیرد که چندین ساعت به طول می‌انجامند و در طی آن‌ها آب از کانال‌ها به داخل خیابان‌های شهر سرازیر می‌شود. این پدیده به آکوا آلتا معروف است. کتابفروشی آکوا آلتا در شهر ونیز راه‌حلی پیدا کرده که در طی این سیل‌ها به کتاب‌هایش کوچک‌ترین آسیبی نرسد. اگر سری به این کتابفروشی بزنید، می‌بینید که کتاب‌های آن داخل تعدادی وان، قایق و گاندولا قرار گرفته‌اند تا در شرایط بحرانی روی آب شناور بمانند! به همین دلیل به این کتابفروشی، کتابفروشی شناور هم می‌گویند! مطمئن باشید که چرخیدن در این کتابفروشی می‌تواند تجربه‌ی بسیار جالبی باشد.

5- کتابفروشی آتلانتیس، اویا، سانتورینی

در سال 2002، دو دانشجوی آمریکایی که به سانتورینی سفر کرده‌ بودند، متوجه شدند که این جزیره هیچ کتابفروشی‌ای ندارد! این دو جوان تصمیم گرفتند که به سانتورینی نقل مکان کنند و در این جزیره، کتابفروشی خودشان را باز کنند. آن‌ها در ساختن مغازه‌شان از شکسپیر و شرکا الهام گرفتند و علاوه بر قرار دادن قفسه‌های کتاب، در آن‌جا تخت‌هایی هم آماده کردند تا فروشندگان مغازه بتوانند مدتی در کتابفروشی زندگی کنند و شب‌ها همان جا بخوابند.

آتلانتیس، با داشتن ویوی دریای اژه، یکی از جذاب‌ترین و زیباترین کتابفروشی‌های جهان است.

6-لیبراریا لیو، پورتو، پرتغال

یکی دیگر از کتابفروشی‌های معروف جهان، کتابفروشی لیو در پرتغال است. از دلایل معروفیت این کتابفروشی فضای باشکوه و پله‌های موج‌دار آن است. پله‌هایی که گفته می‌شود الهام‌بخش جی.کی.رولینگ ، نویسنده کتاب هری پاتر، در توصیف پله‌های مدرسه‌ی هاگوارتز بوده. این کتابفروشی زیبا در سال 1906 توسط برادران لیو که پیش از آن هم کتابفروش بودند تاسیس شد و طراحی آن برعهده‌ی خاویر استوس، معمار پرتغالی بود.

این کتابفروشی به یکی از جاذبه‌های توریستی محبوب تبدیل شده و برای ورود به آن باید 3 یوور پرداخت کنید، اما اگر از آن‌جا کتاب بخرید، 3 یورو به شما بازگردانده می‌شود.

7-کتابفروشی رازآلود، منهتن، نیویورک

این کتابفروشی خاص توسط نویسنده‌ی سبک معمایی، "اوتو پنزلر" تاسیس شده و به‌جای تنوع در کتاب‌هایش، روی تخصصی بودن آن‌ها تمرکز کرده. تمام کتاب‌های این مغازه ژانر معمایی دارند! اگر کامل‌ترین مجموعه‌ی شرلوک هولمز را می‌خواهید به این کتابفروشی سر بزنید. هر کتابی در ژانر معمایی، جنایی و کارآگاهی که به ذهنتان برسد را می‌توانید اینجا پیدا کنید. پنزلر در مصاحبه‌ای به روزنامه‌ی نیویورک دیلی گفت "زمانی که از دانشگاه برگشتم، فقط دلم می‌خواست برای لذت بردن کتاب بخوانم. دیگر دلم نمی‌خواست آثار جیمز جویس، یا نویسنده‌های روسی، یا تی. اس. الیوت را بخوانم. پس شروع به خواندن رمان‌های معمایی کردم." در نهایت پنزلر به یکی از نویسنده‌های موفق ژانر معمایی تبدیل شد و کتابفروشی‌اش را به این سبک کتاب‌ها اختصاص داد.

8-کافه کتاب پندولو، مکزیکو سیتی، مکزیک

بهترین کتابفروشی‌های جهان فقط جایی برای کتاب خریدن نیستند! بلکه محیطی فرهنگی برای ورق زدن یک کتاب خوب هم در اختیار شما قرار می‌دهند. کافه-کتابفروشی پنودولو فضایی سبز و دوست‌داشتنی و جایی برای نشستن دارد که باعث می‌شود وقتی وارد آنجا می‌شوید دیگر دلتان نخواهد که بیرون بیایید و بتوانید ساعت‌ها در این فضای دوست‌داشتنی خودتان را در دنیای کتاب‌ها غرق کنید.

9-بارتز بوک، اوجای، کالیفرنیا

یکی دیگر از معروف‌ترین کتابفروشی‌های جهان که عاشقان کتاب را از سراسر جهان به سمت خود می‌کشد، کتابفروشی بارتز است. بارتز بوک یکی از بزرگترین کتابفروشی‌های فضای باز در جهان است. تصور کنید که در یک روز تابستانی، در فضایی سبز زیر آفتاب بنشینید و با لیوانی نوشیدنی خنک در دست کتاب موردعلاقه‌تان را ورق بزنید. این تصور زیبا می‌توانید در بارتز به حقیقت بپیوندد.

تاریخچه‌ی این کتابفروشی به سال 1964 برمی‌گردد. زمانی که ریچارد بارتینزدیل احساس کرد مجموعه‌ی کتاب‌هایش به قدری بزرگ شده که باید آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارد. او قفسه‌هایی در پیاده‌روی کنار خانه‌اش ساخت و روی آن‌ها یک قوطی قرار داد. افرادی که از آن‌جا عبور می‌کردند، کتابی که جذبشان می‌کرد را برمی‌داشتند و مبلغی داخل قوطی می‌گذاشتند. به این ترتیب بارتینزدیل سنت خرید کتاب بر پایه‌ی اعتماد و شرافت را به وجود آورد. به مرور زمان مجوعه‌ی کتاب‌ها و کتابخانه‌های بارتینزدیل گسترس پیدا کرد و امروز تبدیل به جاذبه‌ای شده که امکان ندارد کسی بتواند از کنار آن بی‌تفاوت عبورکند.

10- آخرین کتابفروشی، لس‌آنجلس، کالیفرنیا

آخرین کتابفروشی که یکی از کتابفروشی‌های شناخته شده، واقع در کالیفرنیاست، ظاهری خاص و متمایز دارد. چیدمان کتاب‌ها و دکور آنجا با هرجای دیگری متفاوت است. اما از ظاهر که بگذریم، این کتابفروشی مجوعه‌ای کامل از کتاب‌های جدید و همچنین دست‌دوم در خود جای داده و به همین دلیل قطعا علاقمندان به کتاب را راضی می‌کند و آن‌ها را دست پر به خانه می‌فرستد.

این کتابفروشی همانطور که اسمش نشان می‌دهد، به خرید و فروش کتاب به شیوه‌ی سنتی آن ادامه می‌دهد و حتی اگر تمام کتابفروشی‌ها به کتاب اینترنتی روی بیاورند، آخرین کتابفروشی با کتاب‌های کاغذی خود باقی خواهد ماند!